July 19, 2016
Southern Torch (3399 articles)
0 comments
Share

Candidate qualifying ends in DeKalb County: Who’s running for office in your town?

municipal elections 2016By: Joseph M. Morgan, Editor and Publisher

joseph@southerntorch.com

DEKALB COUNTY, Ala.—On Tuesday July 19 at city governments throughout DeKalb County finished candidate qualification this afternoon at 5 p.m. Municipal elections in DeKalb County and all but a handful of communities across the state will be held on Tuesday, Aug. 23, 2016.

As of the municipal candidate qualification deadline at 5 p.m. today, July 19, the following individuals have qualified to run for their respective mayoral and city council seats in the communities of:

Collinsville, Crossville, Fort Payne, Fyffe, Geraldine, Hammondville, Henagar, Ider, Mentone, Powell, Rainsville (candidate list unavailable at press time), Sand Rock, Sylvania and Valley Head:

(CONTESTED ELECTIONS ARE ITALICIZED IN COLOR)

COLLINSVILLE

Candidate for Collinsville Mayor: Johnny Traffanstedt – (incumbent, running unopposed)

Collinsville City Council Place #1: Kathy Jelks (incumbent, running unopposed)

Collinsville City Council Place #2: Fred Shankles (incumbent)

Collinsville City Council Place #2: Donna G. Jones

Collinsville City Council #3 – David Bowen (incumbent, running unopposed)

Collinsville City Council #4 – Janet Osborn (incumbent, running unopposed)

Collinsville City Council #5 – Jeff “Rat” Chandler (incumbent, running unopposed)

 

CROSSVILLE

Candidate for Crossville Mayor: Vicky Calhoun Stone (incumbent, has challenger)

Candidate for Crossville Mayor: Tera Fortenberry (previously sat on Crossville City Council Place 4)

Crossville City Council Place #1 – Nelson Ferrell (unopposed, open seat)

Crossville City Council Place #2 – Brad Hood (incumbent, running unopposed)

Crossville City Council Place #3 – Samantha Morton (unopposed, open seat)

Crossville City Council Place #4 – Bryan Ray (unopposed, previously sat on Crossville City Council Place 1)

Crossville City Council Place #5 – Connie Brothers (open seat)

Crossville City Council Place #5 – John E. Word (open seat)

Crossville City Council Place #5 – Cody Webb (open seat)

 

FORT PAYNE  (Council is at-large, top five vote recipients will be named to council)

Candidate for Fort Payne Mayor: Larry Chesser (incumbent)

Candidate for Fort Payne Mayor: David Beddingfield (challenger)

Candidates for Fort Payne City Council 

  1. Brian Baine
  2. Jimmy Ballinger
  3. Lynn Locklear Brewer
  4. Tim Dobson
  5. Johnny Eberhart (incumbent)
  6. Windy Freeman
  7. Dana Goggans (incumbent)
  8. Randall Ham (incumbent)
  9. Wade Hill
  10. Roger Ingle
  11. Freddy Johnson
  12. Robert Paris
  13. Gerald “Red” Taylor (incumbent)
  14. Walter Watson (incumbent)

 

 

FYFFE 

Candidate for Fyffe Mayor: Paul Cagle (open seat, running unopposed)

Fyffe City Council Place #1: James Spears (incumbent, running unopposed)

Fyffe City Council Place #2: Katy Woodall (former mayor, running unopposed)

Fyffe City Council Place #3: Gerald Green (open seat, running unopposed)

Fyffe City Council Place #4: Fred Works (incumbent, running unopposed)

Fyffe City Council Place #5: Dale Wooten (incumbent, has challenger)

Fyffe City Council Place #5: Pamela Gifford (challenger)

 

GERALDINE

Candidate for Geraldine Mayor: John “Chuck” Ables (incumbent, running unopposed)

Geraldine City Council Place #1: Larry “Punch” Lingerfelt (incumbent, running unopposed)

Geraldine City Council Place #2: Stanley Rooks (incumbent, running unopposed)

Geraldine City Council Place #3: Tim Guest (incumbent, has challenger)

Geraldine City Council Place #3: Orvil Bearden (challenger)

Geraldine City Council Place #4: Jackie Rogers (open seat, has challenger)

Geraldine City Council Place #4: Tim Turner (open seat, has challenger)

Geraldine City Council Place #5 Sherrie Hiett (open seat, has challenger)

Geraldine City Council Place #5 Terry Harris (open seat, has challenger)

 

HAMMONDVILLE — There are no contested municipal government seats in Hammondville. Therefore there will be no municipal election in 2016.

Candidate for Hammondville Mayor: Susan L. Akes (open seat, running unopposed, former member of Hammondville City Council)

Hammondville City Council Place #1 – Brandy S. Akes (incumbent, unopposed)

Hammondville City Council Place #2 – Jennifer S. Barker (open seat, unopposed)

Hammondville City Council Place #3 – Kenneth R. Frazier (incumbent, unopposed)

Hammondville City Council Place #4 – John Wayne Moore (open seat, unopposed)

Hammondville City Council Place # 5 – Tammy L. Brown (open seat, unopposed)

 

HENAGAR

Candidate for Henagar Mayor – Lamar Whitten (open seat, has challenger)

Candidate for Henagar Mayor  – Lee Davis (open seat, has challenger)

Henagar City Council Place #1: Winston Bugsby

Henagar City Council Place #2: Loretta Shankles

Henagar City Council Place #3: Dale Callahan

Henagar City Council Place #4: Tyler Murdock

Henagar City Council Place #4: Robert Trottman

Henagar City Council Place #5: Jeff McCurdy

 

IDER — There are no contested municipal government seats in Ider. Therefore there will be no municipal elections in 2016.

Candidate for Ider Mayor: Wendy Hammonds Lassetter (unopposed)

Ider City Council Place #1: Mark Brown (unopposed)

Ider City Council Place #2: Albert Phillips (unopposed)

Ider City Council Place #3: Dwayne Chapman (unopposed)

Ider City Council Place #4: Sharlyn Huber (unopposed)

Ider City Council Place #5: Larry Tilley (unopposed)

 

MENTONE — There are no contested municipal government seats in Mentone. Therefore there will be no municipal elections in 2016.

Candidate for Mentone Mayor: Rob Hammond (unopposed)

Mentone City Council Place #1: John Paul Verdon (unopposed)

Mentone City Council Place #2: Wesley Griffith (unopposed)

Mentone City Council Place #3: Hobson Kirby (unopposed)

Mentone City Council Place #4: Ray Padgett (unopposed)

Mentone City Council Place #5: Gerald Bailey (unopposed)

 

POWELL — There are no contested municipal government seats in Powell. Therefore there will be no municipal elections in 2016.

Candidate for Powell Mayor: Eugene Byrum – (incumbent, unopposed)

Powell City Council Place #1 – Ronnie Helton I

Powell City Council Place #2 – Joey Haymon

Powell City Council Place #3 – Aaron Wilbourn

Powell City Council Place #4 – Reggie Byrum

Powell City Council Place #5 – Gurlon Lands

 

RAINSVILLE

Candidate for Rainsville Mayor: Nick Jones (incumbent, has challenger)

Candidate for Rainsville Mayor: Rodger Lingerfelt (challenger, previously city council place #5)

Rainsville City Council Place #1: Joey Graham (incumbent, has challengers)

Rainsville City Council Place #1: Marshall Stiefel (challenger)

Rainsville City Council Place #1: Tina Pike (challenger)

Rainsville City Council Place #2: D.L. Stiefel (open seat, has challenger)

Rainsville City Council Place #2: Bejan Teheri (open seat, has challenger)

Rainsville City Council Place #3: Gary Hartline (open seat, has challenger)

Rainsville City Council Place #3: Ricky Byrum (open seat, has challenger)

Rainsville City Council Place #4: Brandon Freeman (incumbent, unopposed)

Rainsville City Council Place #5: Jeff Young (open seat, has challenger)

Rainsville City Council Place #5: Derek Rosson (open seat, has challenger)

 

SAND ROCK — There are no contested municipal government seats in Sand Rock. Therefore there will be no municipal elections held in 2016.

Candidate for Sand Rock Mayor: James Ricky Mackey (incumbent, unopposed)

Sand Rock City Council Place #1 – Julia Campmire Smith (incumbent, unopposed)

Sand Rock City Council Place #2 – Jonathan Ray Cash (unopposed, open seat)

Sand Rock City Council Place #3 – Hoyt Eugene Farmer (incumbent, unopposed)

Sand Rock City Council Place #4 – George R. Mackey (incumbent, unopposed)

Sand Rock City Council Place #5 – Steve A. McMeekin Jr. (incumbent, unopposed)

 

SYLVANIA

Candidate for Sylvania Mayor: Gerald R. Craig (incumbent, has challenger)

Candidate for Sylvania Mayor: Mayor: Tony Goolesby (challenger)

Candidate for Sylvania Mayor: Mayor: Tom Miller (challenger)

Sylvania City Council Place #1 – Ashley Graham (unopposed)

Sylvania City Council Place #2 – Thomas Hale 

Sylvania City Council Place #2 – Jerod Sharp

Sylvania City Council Place #3 – Denny R. Smith (unopposed)

Sylvania City Council Place #4 – David Smalley

Sylvania City Council Place #4 – Gary Ferguson

Sylvania City Council Place #5 – Edward Wilbanks

Sylvania City Council Place #5 – Larry R. Bailey

 

VALLEY HEAD

Candidate for Valley Head Mayor: Scott Gifford (incumbent, has challenger)

Candidate for Valley Head Mayor: Lamar Bray (challenger)

Valley Head City Council Place #1: Michael Key (incumbent, has challenger)

Valley Head City Council Place #1: Roger Sharp (challenger)

Valley Head City Council Place #2: Adele Phillips (unopposed)

Valley Head City Council Place #3: Billy Bailey (unopposed)

Valley Head City Council Place #4: Jacob Brown (unopposed)

Valley Head City Council Place #5: Linda Turner (unopposed)

 

Tags Aaron Wilbourn, Adele Phillips, alabama, Alburt Phillips, Ashley Graham, August 23, Billy Bailey, Brad Hood, Brandy S. Akles, Brian Baine, Bryan Ray, candidate, Cody Webb, Collinsville, Connie Brothers, Crossville, Dale Callahan, Dale Wooten, Dana Goggans, david beddingfield, David Bowen, David Smalley, DeKalb County, Denny R. Smith, Donna G. Jones, Dwayne Chapman, Edward Wilbanks, elections, Eugene Byrum, Fort Payne, Fred Shankles, Fred Works, Freddy Johnson, fyffe, Gary Ferguson, George R. Mackey, Gerald Bailey, Gerald Green, Gerald R. Craig, Gerald Taylor, geraldine, Gurlon Lands, Hammondville, Henagar, Hobson Kirby, Hoyt Eugene Farmer, Ider, Jackie Rogers, Jacob Brown, James Ricky Mackey, James Spears, Janet Osborn, Jeff Chandler, Jeff McCurdy, Jennifer S. Barker, Jerod Sharp, Jimmy Ballinger, Joe M. Morgan, Joe Morgan, Joey Haymon, John Ables, John E. Word, John Paul Verdon, John Wayne Moore, Johnny Eberhart, Johnny Traffanstedt, Jonathan Ray Cash, Joseph M. Morgan, Joseph Michael Morgan, Julia Campmire Smith, July 19, Kathy Jelks, Katy Woodall, Kenneth R. Frazier, Lamar Bray, Lamar Whitten, Larry Chesser, Larry Lingerfelt, Larry Pillie, Larry R. Bailey, Lee Davis, Linda Turner, Loretta Shankles, Lynn Locklear Brewer, Mark Brown, Mentone, Michael Key, municipal, Nelson Ferrell, Orval Bearden, Pamela Gifford, Paul Cagle, Powell, qualification, Rainsville, Randall Ham, Ray Padgett, Reggie Byrum, Rob Hammond, Robert Paris, Robert Trottman, Roger Ingle, Roger Sharp, Ronnie Helton I, Samantha Morton, Sand Rock, Scott Gifford, Sharolyn Huber, Sherrie Hiett, Stanley Rooks, Steve A. McMeekin Jr., Susan L. Lakes, Sylvania, Tammy L. Brown, Tera Fortenberry, Terry Harris, Thomas Hale, Thomas Little, Tim Dobson, Tim Guest, Tim Turner, Tom Miller, Tony Goolesby, Tyler Murdock, Valley Head, Vicky Calhoun Stone, Wade Hill, Walter Watson, Wendy Lassiter, Wesley Griffith, Windy Freeman, Winston Bugsby
Southern Torch

Southern Torch

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *